Jak dbać o nawodnienie skóry?

Chcąc zachować piękny wygląd skóry należy zadbać utrzymanie odpowiedniego nawilżenia. Przesuszona skóra staje się matowa, mniej elastyczna oraz może zacząć się łuszczyć. Niewłaściwe nawodnienie skóry przyśpiesza proces starzenia się skóry i widoczności zmarszczek. Za odpowiednie nawilżenie w głębi skóry odpowiedzialny jest przede wszystkim kwas hialuronowy. W przypadku spadku jego ilości w skórze staje się ona pomarszczona i wysuszona.

Czy jest różnica między nawilżaniem a nawodnieniem skóry?

Produkty nawilżające tworzą na powierzchni naskórka barierę, której zadaniem jest niedopuszczenie do przesuszenia i zatrzymanie wilgoci w skórze. Nawilżanie skóry może nawet zmniejszyć ryzyko odparowywania wilgoci. Zdrowa skóra zwykle sama zapewnia taki stan, natomiast przy skórze suchej bariera lipidowa jest zwykle naruszona, co jest przyczyną odczucia przesuszenia.
Z kolei nawadnianie jest związane z uzupełnianiem wilgoci we wnętrzu skóry. Do tego procesu konieczne są składniki higroskopijne, czyli takie, które przyciągają wilgoć do siebie i potrafią wiązać ze skórą. Składniki higroskopijne głębiej przenikają do wnętrza skóry niż składniki nawilżające. W sytuacji, gdy skóra jest sucha, chociaż nawilżamy ją to sygnał, że należy nawodnić organizm.

Jak nawodnić skórę od wewnątrz? Ważne informacje

Zapewnienie dostatecznego nawodnienia skóry jest proste, gdyż wystarczy przyjmować odpowiednią ilość płynów(co najmniej 1,5-2 litry dziennie wody mineralnej). Dodatkową zaletą dobrego nawodnienia organizmu jest szybsze wydalanie toksyn oraz produktów przemiany materii. W tworzeniu ceramidów i uszczelnianiu naskórka biorą udział nienasycone kwasy tłuszczowe oraz kwasy omega- 3 i-6, dlatego też zaleca się suplementację tych składników. Warto też stosować dietę bogatą w dobre kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz witaminy z grupy B(wspierają regenerację skóry). Należy też uważać na preparaty z dodatkiem alkoholu i raczej ich unikać. Lepiej jest wybrać kosmetyki nawadniające i odżywcze, które mają zdolność przenikania do wnętrza skóry jak np.:

  • kolagen,
  • mocznik,
  • proteiny,
  • ceramidy,
  • gliceryna,
  • pantenol.

Zwykle kosmetyki te dostępne są w postaci maski lub toniku. Warto stosować kremy nawilżające, unikać silnego promieniowania UV lub chronić się przed nim za pomocą kremu z filtrem.

Dlaczego nawodnienie organizmu jest tak ważne?

Powszechna powinna być wiedza, że skóra nie może istnieć bez wody. W końcu ciało człowieka składa się z wody w aż 50-75%(różnice uzależnione od wieku, płci, trybu życiu czy stanu zdrowia). Woda w organizmie odpowiada za szereg zadań takich jak:

  • odżywianie komórek,
  • pomoc w usuwaniu toksyn,
  • udział w procesach trawiennych,
  • utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała,
  • poprawa pracy mózgu,
  • wpływ kondycję skóry.

W sytuacji, gdy pijemy zbyt mało wody tracimy uczucie napięcia skóry, pojawia się utrata elastyczności, zwiększa się widoczność porów, które stają się powiększone i wzrasta uczucie pieczenia. W przypadku odwodnionej skóry twarzy szybciej pojawiają się zmarszczki mimiczne i linie odwodnieniowe na twarzy. Dodatkowo skóra na twarzy traci swój kolor i naturalny blask. W przypadku odwodnionej skóry pod oczami pojawia się opuchlizna i cienie. Natomiast odwodniona skóra na nogach daje znać w postaci szorstkości skóry oraz białego, delikatnego nalotu. Odwodniona skóra dłoni uzewnętrznia się szorstkością oraz spękaniami głównie w przestrzeniach między palcami.

O czym należy pamiętać?

Najważniejsze jest, że odwodnienie to stan tymczasowy, który można odwrócić. Natomiast, jeśli ktoś posiada wrodzoną suchą skórę to i tak może doprowadzić do odwodnienia skóry. Poza tym sucha skóra to określenie oznaczające niski poziom jej natłuszczenia, natomiast skóra odwodniona jest równoznaczna z niskim poziomem nawilżenia czy nawodnienia.