Jak poznać jaki typ cery mamy?

Ludzie mają różne cery. Jedni mogą mieć cerę suchą, mieszaną, tłustą oraz problemy z trądzikiem i inne. Tylko problemem jest to, że większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego jaką cerę akurat ma dana osoba. Jak to sprawdzić? Jest oczywiście na to sposób. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jak określić typ cery.

Rodzaje i typy cery – podstawowe informacje

Ludzie często nie zastanawiają się jaką mają cerę. Wszystko przez to, że nie używają kosmetyków. Mimo, że starają się dbać o siebie i swoje ciało. Po co zatem musimy wiedzieć jaki rodzaj cery mamy? Na pewno po to, iż dzięki znajomości rodzaju własnej cery będziemy mieli możliwość doboru odpowiedniej pielęgnacji. Będziemy mogli używać kosmetyków, które są przeznaczone tylko i wyłącznie do naszej cery. Jak wiadomo na rynku istnieje bardzo dużo kosmetyków. Dlatego, też możemy wyróżnić inne kosmetyki do cery suchej, a inne do tłustej czy też mieszanej. Wybierając odpowiedni będziemy mieli pewność, że nie zaszkodzimy sobie jeszcze bardziej. Od czego zatem zależy rodzaj cery? Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, iż jest to zależne od dość wielu czynników. Zaliczyć możemy do nich między innymi: geny, klimat, rasę, płeć, stan naszego zdrowia, tryb życia czy nawet pielęgnację skóry. Jeśli nie wiemy jaką mamy cerę lepiej nie kupować pierwszego lepszego, tańszego produktu. Dlaczego? Dlatego, że problemy z cerą mogą się pojawić się właśnie nawet z powodu tego, że źle dobraliśmy kosmetyki.
Możemy wyróżnić 4 rodzaje cery:

  • cera sucha
  • cera tłusta
  • cera mieszana
  • cera normalna

Warto dodać, że zmiany skórne mogą dotknąć wszystkie rodzaje cery. Czy typy cery to to samo co rodzaje? Oczywiście, że nie. Chociaż wiele osób myli te dwa pojęcia. Rodzaje cery zostały wyżej wymienione. Jeśli zaś chodzi o typy to wyróżnić możemy między innymi: cerę wrażliwą, odwodnioną i naczynkową. Mylone są te dwa pojęcia pewnie dlatego, iż można połączyć rodzaje cery z jej typami. Oznacza to, iż możemy wymienić cerę suchą i wrażliwą lub suchą i naczynkową itd. Przyjrzyjmy się teraz bliżej typom cer.

  • Cera wrażliwa – to cera, która w łatwy sposób ulega podrażnieniom. Jakie są objawy lub reakcje? Na pewno możemy poznać ją po swędzeniu, pieczeniu, szczypaniu czy nawet otarciu. Czasami mogą pojawić się nawet krostki . Jeśli mamy taką cerę to musimy wiedzieć, że nie możemy często zmieniać kosmetyków, szczególnie, że skóra może źle to znosić. Negatywny wpływ na cerę wrażliwą mają także: nieodpowiednia dieta promieniowanie słoneczne czy warunki atmosferyczne.
  • Cera naczynkowa – cechą charakterystyczną tego typu cery jest to, iż mają bardzo kruche naczynia krwionośne. Co ma na nią wpływ? Mowa tutaj między innymi o aktywnych hormonach kobiecych, nieodpowiedni styl życia, duży stres oraz różne stany zapalne, które krążą we krwi. Niestety problemem tego typu cery jest to, iż jest ona często dziedziczna.
  • Cera odwodniona – W tym typie cechą charakterystyczną jest brak wody w naskórku. Warto wspomnieć, iż do naruszenia naturalnej bariery ochronnej naskórka mogą prowadzić między innymi: nieodpowiednia pielęgnacja, źle dobrane kosmetyki, przyjmowane leki. Warto wtedy pić więcej wody i stosować kremy nawilżające.

Jak można dowiedzieć się jaką się ma cerę?

Dużo osób zastanawia się jaką ma cerę tylko nie wie jak to sprawdzić. Jak zatem określić jaki rodzaj cery posiadamy? Nie jest to trudne zadanie, więc na pewno każdy sobie poradzi. Po prostu wystarczy jak umyjemy twarz jakimś dobrym, beztłuszczowym płynem do mycia. Jeśli po upływie godziny przyłożymy chusteczkę do twarzy i zobaczymy na niej tłusty ślad to oznacza, że skóra jest tłusta. Jeżeli zaś odbił się na chusteczce ślad w kształcie litery T – mamy skórę mieszaną. Gdy zobaczymy po umyciu na naszej skórze jakiekolwiek zaczerwienienia i podrażnienia to oznacza, iż skóra jest wrażliwa. Gdy skóra się łuszczy to cera jest sucha. Jeśli nie ma żadnych zmian, a skóra jest jednolita to możemy być pewni, że skóra jest normalna.