Kosmetyki służą nam do codziennej pielęgnacji ciała. Należy jednak pamiętać, że ciało kobiety w ciąży wymaga dużo bardziej wymagającej pielęgnacji z uwagi na takie problemy jak rozstępy na udach i brzuchu, drobne zmiany pigmentacyjne czy inne. Jednocześnie kobieta w ciąży nie może narażać się na kontakt z niebezpiecznymi dla niej substancjami.
Jak powinna dbać o skórę kobieta w ciąży?
W trakcie ciąży dochodzi do licznych zmian hormonalnych, do tego zmiana waga, z czym musi sobie poradzić skóra ciężarnej. Z tego powodu konieczna jest właściwa pielęgnacja skóry kobiety w ciąży, aby jednocześnie zadbać o ciało i nie zaszkodzić rozwijającemu się maluchowi. W trakcie ciąży zaleca się unikać opalania się oraz stosować kremy z filtrami UVA oraz UVA. Jednocześnie należy uświadomić sobie, że w trakcie ciąży często pojawiają się niedoskonałości, z którymi można walczyć za pomocą odpowiednich kosmetyków.
Zdrowie. Czego nie mogą zawierać kosmetyki dla kobiet w ciąży?
Kosmetyki dla kobiety w ciąży do pielęgnacji twarzy nie mogą zawierać takich składników jak:
- witamina A (retinol),
- kofeina,
- parabeny,
- kwasy AHA,
- fluor oraz
- kwas salicylowy.
Kosmetyki do twarzy dla ciężarnej powinny być dobrane indywidualnie do posiadanego rodzaju skóry. Bezpieczeństwo kupowanych produktów potwierdza etykieta Instytutu Matki i Dziecka lub Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. W składzie kosmetyków dla kobiet w ciąży mogą pojawić się takie komponenty jak:
- olejek różany,
- olejek migdałowy,
- olejek cytrynowy,
- witaminy C, E oraz F,
- ekstrakty z kwiatu rumianku,
- sól morska,
- siemię lniane oraz
- humektanty, jak np. pantenol czy alantoina.
Z jakimi problemami skórnymi walczy kobieta w ciąży?
W trakcie pierwszego i drugiego tygodnia ciąży kobiety mogą już zauważyć na swojej skórze rozstępy. Rozstępy to początkowo fioletowe i różowe kreski, które powstają w wyniku rozciągania się skóry. Te kolorowe kreski z czasem bledną i z czasem przybierają kolor biały(perłowy). Dla zminimalizowania ryzyka ich pojawienia się kobieta w ciąży powinna stosować odpowiednie kosmetyki na rozstępy w ciąży oraz pilnować odpowiedniej diety i ilości ruchu. Dietetycy radzą, aby ciężarna kontrolowała wagę, gdyż w ciąży kobieta nie powinna przybrać na wadze więcej niż 10-15 kilogramów. Kosmetyki dopuszczone do stosowania w trakcie ciąży trzeba rozmasowywać na powierzchni skóry za pomocą kolistych, spokojnych ruchów. Odradza się w ostatnich tygodniach ciąży masowania brodawek, gdyż zbytnia stymulacja może doprowadzić do przedwczesnych skurczów macicy(poród). Jednakże zawsze przed zakupem kosmetyku kobieta w ciąży powinna dokładnie przeanalizować skład i upewnić się, że nie zawierają zakazanych składników.
W trakcie ciąży kobiety borykają się nie tylko z rozstępami, ale też z takimi problemami skórnymi jak:
- utrata jędrności skóry,
- świąd,
- trądzik i wysypki,
- przebarwienia,
- nadmierne owłosienie,
- rozszerzone naczynka.
Każda przyszła matka powinna być świadoma, że składniki zawarte w produktach wpływają nie tylko na nią, ale i na dziecko. Dlatego tak bardzo wskazana jest ostrożność w doborze kosmetyków. Zakazane elementy kosmetyków mogą stanowić zarówno bazę jak i dodatek produktów.
Czego nie mogą zawierać kosmetyki dla kobiety w ciąży?
W ciąży zakazane są takie komponenty kosmetyków jak:
- retinoli i retinoidy, które są pochodnymi witaminy A,
- olejki eteryczne z takich ziół jak lawenda, melisa, tymianek, jaśmin i jałowiec,
- kofeina,
- kwas salicylowy,
- parabeny,
- triclosan,
- kwasy AHA i
- formaldehydy.
Znakiem ostrzegawczym na opakowaniu kosmetyku, dla przyszłej mamy będą takie oznaczenia jak:
- PEG,
- DEPH,
- DEP,
- BBP,
- BHT,
- BHA i
- DEHA.
Wybór kosmetyków jest szczególnie istotny podczas pierwszego trymestru, kiedy to kształtuje się wiele ważnych narządów dziecka. W tym okresie nawet niewielka ilość szkodliwych składników może wpłynąć na rozwój dziecka, dlatego też tak ważna jest wiedza jakie kosmetyki w ciąży można stosować.