Skąd bierze się gorzki smak w ustach i co z tym zrobić?

Przyczyny są zazwyczaj dość niegroźne, ale czasami ten objaw wskazuje na niebezpieczną chorobę.

1. Suchość w ustach

Postrzeganie smaku w dużej mierze zależy od składu i ilości bakterii w jamie ustnej.

Ślina, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, obniża liczbę zarazków. Kiedy więc masz suchą jamę ustną, zarazki namnażają się aktywniej. Zmienia to odczuwanie smaku, w tym goryczy w ustach.

Co należy zrobić

Najpierw należy dokładnie wypłukać usta i wypić szklankę wody. Można też żuć gumę bez cukru, która może pomóc zwiększyć przepływ śliny.

Staraj się przynajmniej raz na kilka godzin wypić szklankę płynu (woda, herbata, sok), aby zapobiec ponownemu pojawieniu się gorzkiego smaku.

2. Słaba higiena jamy ustnej

Zła higiena jamy ustnej powoduje namnażanie się bakterii, a niektóre z nich mogą powodować gorzki smak.

Co należy zrobić

Ponownie dokładnie wyszczotkuj zęby: poświęć na to co najmniej 2 minuty i użyj nici dentystycznej. Staraj się odtąd dbać o czystość jamy ustnej — bakterie mogą prowadzić nie tylko do nieprzyjemnego odczucia smaku, ale także do bardzo bolesnej próchnicy zębów.

3. Ciąża

Ciąży często towarzyszy zmiany smaku. Spowodowane jest to zmianami hormonalnymi w organizmie, jak również reakcjami immunologicznymi i zmianami w składzie krwi.

Ciężarne matki zazwyczaj skarżą się na metaliczny posmak w ustach, czasami jednak może pojawić się gorzki smak.

Co należy zrobić

Po prostu to przeczekaj. Dziwne odczucia smakowe pojawiają się zazwyczaj dopiero w pierwszym trymestrze i ustępują w połowie ciąży.

4. Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Obsesyjny gorzki smak w ustach może być jednym z wczesnych objawów uszkodzenia wątroby — zwłaszcza zapalenia wątroby typu B.

Inne wczesne objawy choroby obejmują:

  • nieświeży oddech;
  • utrata apetytu;
  • gorączka nieco powyżej 37 °C;
  • mdłości;
  • biegunka.

Co należy zrobić

Nie tolerować. Jeśli regularnie odczuwasz gorycz w ustach, a tym bardziej jeśli towarzyszą jej inne objawy, spróbuj jak najszybciej skontaktować się z terapeutą. Lekarz zbada pacjenta, zapyta o inne objawy i prawdopodobnie skieruje na badania. W zależności od wyników zaleci leczenie.

5. Choroba zapalna lub autoimmunologiczna

W odpowiedzi na stan zapalny organizm wytwarza specyficzne białka. Jeden z nich, TNF-α, wpływa na wrażenia smakowe i powoduje gorycz w ustach.

Co należy zrobić

Tak jak w poprzednim przypadku — nie toleruj. Regularnie pojawiająca się gorycz w ustach jest powodem do skonsultowania się z terapeutą, wykonania sugerowanych przez niego badań i, jeśli to konieczne, rozpoczęcia leczenia.