Co to jest skok rozwojowy dziecka?

Rozwój dziecka jest znacznie bardziej złożony, niż ktoś początkowo zakłada. Wiadomo, że oczekiwania co do tego, aby maluch wszystkiego się nauczył już na początku, są wygórowane. Niezależnie od tego, jak dobrze się przygotowujemy do tego wydarzenia, jakim jest rodzicielstwo, to jednak można poczuć się zaskoczonym, jak szybko dziecko się rozwija. Prawdą jest, że oczywiście rodzice mają wpływ na to, w jaki sposób maluch uczy się poszczególnych czynności, dlatego tak duże znaczenie ma nie tylko to, by spędzać czas z dzieckiem bez względu na jego wiek, ale także, by wszelkie czynności wykonywać w sposób systematyczny, co jeszcze bardziej wzmocni poczucie wpływu na naukę poszczególnych umiejętności. Rozwój i zdrowie dziecka.

Rozwój dziecka

Wiadomo, że takich skoków jest wiele w życiu malucha, jednak pierwszy skok rozwojowy dziecka następuje w wieku około pięciu tygodni. Jest to szczególny moment, w którym dochodzi do wyostrzenia zmysłów. Dziecko coraz bardziej interesuje się tym, jak wygląda otaczający go świat, w jaki sposób funkcjonuje. Ponadto można zauważyć, że rozgląda się z ciekawością, jak i również szuka kontaktu z rodzicem. Z czasem można będzie zauważyć, że dziecko wodzi wzrokiem za bliskimi, ale także reaguje na bodźce, zaczyna się uśmiewać, czy gaworzyć. Z pewnością dla wielu rodziców zaskoczeniem będzie to, w jaki sposób wygląda opieka nad dzieckiem, jak dużym wyzwaniem jest dbanie o wszelkie jego potrzeby.

Niezależnie od tego, jak dużo czasu poświęciło się na przygotowanie się do tej roli, to jednak każdy dzień bywa prawdziwym wyzwaniem. Dlatego już dziś można zainteresować się tym, jak wyglądają poszczególne skoki rozwojowe, ponieważ  wspomagają w nauce wykonywania poszczególnych czynności, jak i przyczyniają się do ogólnej poprawie w nauce świata. Czasami oczywiście rodzice mają różne problemy wychowawcze, nie do końca rozumieją, w jaki sposób funkcjonuje ich dziecko, jakie ma potrzeby. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że wystarczy zdać się na własną intuicję, by na nowo popatrzeć na to, w jaki sposób funkcjonuje ten mały organizm, ale także, w jaki sposób wspomagać jego właściwy rozwój. Czytanie książek, oglądanie ciekawych programów, czy też pójście na dodatkowe zajęcia sprawią, że można będzie na nowo otworzyć się na rozwój. Wiadomo, że wychowanie dziecka to droga, na której czasami pojawiają się trudności. W momencie, w którym nauczymy się z nimi radzić, wszystko stanie się łatwiejsze. Można więc już dziś o tym pomyśleć, by podjąć odpowiednie decyzje.